تبلیغات
آذربایجان - میر علی تبریزی و خط نستعلیق
آذربایجان
تاریخ ، فرهنگ، ادبیات ، دیدنیها، افسانه ها، زبان و مشاهیر آذربایجان (یاشاسین آذربایجان)

2011


مرتبه
تاریخ : دوشنبه 25 مهر 1390

میر علی تبریزی یا میر علی هروی تبریزی (درگذشت ۸۵۰ ه‍. ق) با لقب قدوة الکتاب (به‌معنی پیشگام خوشنویسان) فرزند میر علی سلطانی از خوشنویسان به‌ نام و از مفاخر خوشنویسی ایرانی در سده هشتم و نهم هجری (چهاردهم و پانزدهم میلادی) است. او را واضع و مبدع خط زیبای نستعلیق می‌دانند که از قله‌های رفیع هنر آذربایجانی ، ایرانی است.

             پرونده:Nizami's Divan - Nasta'liq calligraphy style.jpg

اطلاعاتی که از جزئیات زندگی این استاد بزرگ خوشنویسی آذری ، ایرانی در دست است حاکی از آن است که در تبریز می‌زیسته و وفاتش به سال ۸۵۰ ه‍. ق (۱۴۴۶-۱۴۴۷ م) اتفاق افتاده‌است.دانشنامه بریتانیکا تولد او را حدود ۱۳۶۰ و درگذشتش را ۱۴۲۰ میلادی هر دو در تبریز ذکر کرده است.

در نیمه اول سده نهم دو نفر با نام میرعلی تبریزی می‌زیسته‌اند: یکی میرعلی بن الیاس تبریزی و دیگری میرعلی بن حسن تبریزی که میر علی فرزند حسن را بنیان‌گذار خط نستعلیق می‌دانند.

Nasta'liq script 2.jpg

هر چند عده ای بصورت مغرضانه میخواهند وانمود کنند که این خط قبل از او بوده است ولی آنچه مسلم است این است که میرعلی تبریزی بود که این خط را به صورت مستقلی عرضه نمود و به آن هویتی آشکارا داد و دارای قواعدی مشخص کرد. از این رو استادان بعدی نیز ابداع خط نستعلیق را به او نسبت داده‌اند. به هر حال می‌توان گفت که میرعلی تبریزی واضع این خط میباشد واو بود که این خط را به جهانیان عرضه کرد.

نسخ تعلیق اگر خفی و جلی استواضع الاصل خواجه میرعلی تبریزی است


گفته می‌شود میرعلی تبریزی از ترکیب دو خط نسخ و تعلیق خط زیبایی پدید آورد که در ابتدا به «نسختعلیق» و سپس موسوم به نستعلیق گردید و همان است که اکنون خط  فارسی نیز بدان شیوه زیبای میر علی تبریزی نوشته می‌شود. در رساله‌های قدیمی خوشنویسی  نقل شده که میرعلی شبی در خواب، پرواز غازها را دید و حرکات سیال نستعلیق را از حرکات نرم بدن این پرندگان هنگام پرواز الهام گرفت.

میرعلی تبریزی که مدتی در بغداد در دربار سلطان احمد جلایر (۷۸۳-۸۱۳ ه‍. ق) بود کلیات فارسی «خواجوی کرمانی» را به‌تاریخ ۷۹۸ ه‍. ق به خط نستعلیق در بغداد نوشت و هرچند زبان مردم بغداد همیشه عربی بوده‌ است. این نسخه‌ای از مثنوی «همای و همایون» اثر خواجوی کرمانی در موزه بریتانیا به خط او موجود است.وهمچنین آثار دیگری از میرعلی تبریزی در موزه توپ قاپوی استانبول نگهداری میشود.

عکس
طبقه بندی: هنر آذربایجان،  مشاهیر آذربایجان، 
ارسال توسط naser razaghpour
مشاهیر آذربایجان
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما این وب در چه وضعیتی قرار دارد؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبیبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


مترجم سایت