تبلیغات
آذربایجان - صفی الدین ارموی
آذربایجان
تاریخ ، فرهنگ، ادبیات ، دیدنیها، افسانه ها، زبان و مشاهیر آذربایجان (یاشاسین آذربایجان)

2011


مرتبه
تاریخ : دوشنبه 10 مهر 1391
صفی‌الدین عبدالمؤمن بن ابی‌المفاخر یوسف بن فاخر اُرمَوی(۶۱۳ق/۱۲۱۱م، ارومیه - ۶۹۳ق/۱۲۹۴م، بغداد) استاد بزرگ موسیقی،خوش‌نویس، ادیب و عروض‌دان، نامدار به اعجوبه هنر نماینده نحله روش نظام در موسیقی و پیشتاز مکتب منتظمیه (تئوری سیستماتیک) است.

Safiyeedin Urmavi.jpg 

زندگی نامه :

شیخ صفی الدین ارموی در جوانی به بغداد رفت. وی برآمده از مدرسه مستنصریهبغداد، و هم‌زمان با خلفای عباسی مستنصر و مستعصم است. او در تازش مغولانو فتح بغداد در دیوان انشا به خدمت هلاکو درآمد. او را دارای دو نوآوری (دو ساز زهی) دانسته‌اند، یعنی مُغنی (سازی زهی بین قانون و رباب) نوعی شاهرود تازه که در اصفهان ساخت و دیگر نزهة (سنتور مانندی، نوعی قانون) نقل است که وی با نواختن عود در «کاظیم داشی» ارومیه هلاکوخان را به آرامش و خونسردی فرا خوانده‌است.

در موسیقی جزو سه استاد موسیقی آن زمان جهان اسلام بود که اولی آنها ابونصر فارابی و آخری آنها عبدالقادر مراغه‌ای بوده. آثار شیخ در علم موسیقی همیشه مورد احترام و تقلید هنرمندان ایرانی و سایر ممالک اسلامی بوده و علم و هنر او را ستوده‌اند. بیشتر مولفان بر این باورند که رساله‌های شرفیه و ادوار اورموی منجر به بروز انقلابی بزرگ در موسیقی در سراسر عالم شده‌است تا جایی که (ژوزف یکتابیک) موسیقی شناس نامی ترک که درباره موسیقی ملت خود برای (دایره المعارف لاوینیاک) نوشته درباره شیخ صفی الدین اورموی چنین می‌نویسد: «بالاخره موسیقی شناس ترک، صفی الدین اورموی نام داشته و به روزگار خلافت مستعصم خلیفه عباسی در نیمه دوم قرن هفتم می زیسته و توانست دوره ثابت و لاتغییر سابق را به پایان آورد.»


درگذشت و یادمان :

‎شیخ صفی الدین اورموی پس از ۸۰ سال زندگی علمی، هنری و سیاسی، در ۱۸ صفر سال ۶۹۳ قمری در شهر بغداد در زندان دارفانی را وداع گفت. به گفته ای دیگر وی در تبریز درگذشته و در مقبرةالشعرای این شهر دفن شده‌است.

فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی در سال ۱۳۸۳ کنگره بین المللی «شیخ صفی الدین اورموی» را در تهران و ارومیه برگزار کردند. از آثار مهم وی رساله شرقیه و ادوار را می توان بر شمرد که کتاب اخیر به زبان ترکی هم ترجمه شده‌است.

 

کتاب الشرفیه شیخ صفی الدین اورموی

آثار :

 • الأدوار یا الأدوار فی الموسیقی (الأدوار فی حلّ الأوتار یا الأدوار فی معرفة النغم و یا الأدوار فی معرفة و نسب ابعاده و أدوار الإیقاع)، که به زبان ترکی هم ترجمه شده‌است.
 • الرسالة شرفیة یا الرسالة شرفیة فی علم النسب و الأوزان الإیقاعیة
 • کتاب الکافی من الشافی فی علوم العروض و القوافی.
 • رسالة ایقاع (رساله ریتم یا وزن).
 • فائدة فی العلم الموسیقی.

شاگردان :


منابع :

 1. ↑ ۱٫۰ ۱٫۱ ستایشگر، مهدی. نام نامهٔ موسیقی ایران زمین جلد سوّم. چاپ اوّل. تهران: اطلاعات، ۱۳۷۶. ص۳۴۵. ISBN 964-423-377-8.
 2.  نام آوران اورمیه - صفحه ۱۰۰ - ۱۰۱ انتشارات تکدرخت و اختر.
 3.  شیخ صفی الدین اورموی وبگاه اطلاع رسانی ارومیه، فروردین ۱۳۹۰.
 4.  نام آوران اورمیه - صفحه ۱۰۰ - ۱۰۱ انتشارات تکدرخت و اختر
 • صفی‌الدّین ارموی، عبد الموئمن بن یوسف. الأدوار فی الموسیقی. چاپ اوّل. تهران: میراث مکتوب، ۱۳۸۰. ISBN 964-6781-62-4.
 • نعیمایی عالی، امین. احوال و آثار صفی‌الدّین ارموی. چاپ اوّل. تهران: فرهنگستان هنر ایران، ۱۳۸۳. ISBN 964-95768-5-1.
 • شیخ صفی الدین اورموی وبگاه اطلاع رسانی ارومیه، فروردین 1390.
عکسارسال توسط naser razaghpour
مشاهیر آذربایجان
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما این وب در چه وضعیتی قرار دارد؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبیبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


مترجم سایت