تبلیغات
آذربایجان - رضا ناجی
آذربایجان
تاریخ ، فرهنگ، ادبیات ، دیدنیها، افسانه ها، زبان و مشاهیر آذربایجان (یاشاسین آذربایجان)

2011


مرتبه
تاریخ : جمعه 18 فروردین 1391

رضا ناجی پنجم دی ماه سال ۱۳۲۱ در خیابان طالقانی تبریز دیده به جهان گشود. از کودکی به تئاتر علاقه داشت و در تئاترهای خیابانی مختلفی نقش بازی کرده بود. شغل اصلی‌اش مکانیکی و دارای گواهینامه پایه یک رانندگی و گواهینامه درجه یک مهارت فنی خودرو است. او تا قبل از اینکه استعدادش را در هنر بازیگری به منصه ظهور برساند، در آموزشگاه‌های رانندگی متعددی در تهران مشغول فعالیت و تدریس اصول فنی خودرو بوده است. در همین سال‌ها، دست تقدیر مسیر زندگی ناجی را تغییر داد به نحوی که با پیشنهاد یکی از آشنایان به استخدام نیروی هوایی درآمد. در طول این سال‌ها، وی همواره به بازیگری فکر می‌کرد و امید آن داشت که روزی بازیگر توانمندی شود. تا اینکه برای نخستین بار در سال ۱۳۶۶، با ایفای نقش اول نمایشنامه‌ای به کارگردانی جواد درخشان با حمایت نیروی هوایی در جشنواره کارگری اصفهان هفت جایزه کسب کرد.در بازگشت از اصفهان به تبریز، زادگاهش تصادف سهمگینی موجب شد تا به گفته خود، به تعداد جوایزی که گرفته بود در ستون فقراتش شکستگی ایجاد شود. با این وجود وی در راه بازیگری به فعالیت‌هایش ادامه داد. بچه‌های آسمان، تولد یک پروانه، باران، پرنده باز کوچک، سوداگر، او، بید مجنون، باغ‌های کندلوس، برای آمدنت دعا می‌کنم، یک قدم تا خدا، باد در علفزار می‌رقصد و آواز گنجشک‌ها فیلم‌هایی است که رضا ناجی در آنها به ایفای نقش پرداخته است.

در ۱۳۸۸ اداره ک‍ل‌ ف‍ر‌ه‍ن‍گ‌ و ‌ارش‍‍اد ‌اس‍لام‍‍ی‌ ‌آذرب‍‍ای‍ج‍‍ان‌ ش‍رق‍‍ی، به م‍ن‍ظور پ‍‍اس‍د‌اش‍ت‌ از مقام‌ «رضا ن‍‍اج‍‍ی»‌، یک م‍ج‍ت‍م‍‍ع‌ ف‍ر‌ه‍ن‍گ‍‍ی‌ و س‍ی‍ن‍م‍‍ای‍‍ی‌ را ب‍ه‌ نام «م‍ج‍ت‍م‍‍ع‌ س‍ی‍ن‍م‍‍ای‍‍ی‌ ن‍‍اج‍‍ی» ن‍‍ام‍گ‍ذ‌ار‌ی‌ کرد.


سینما :

بازی در فیلم های سینمایی: گل سرخ (کارگردان حمید تمجیدی ۱۳۶۸) ، فراراز جهنم (کارگردان شفیع آقا محمدیان ۱۳۷۵) ، بچه های آسمانی (کارگردان مجید مجیدی ۱۳۷۵) ، تولد یک پروانه (کارگردان مجتبی راعی ۱۳۷۶) ، پرواز خاموش (کارگردان عبدالحسین برزیده ۱۳۷۷) ، باران (کارگردان مجید مجیدی ۱۳۷۹) ، پرنده باز کوچک (کارگردان رهبر قنبری ۱۳۸۰) ، باران رویاها را نمی شوید (کارگردان اصغر یوسفی نژاد ۱۳۸۲) ، او (کارگردان رهبر قنبری ۱۳۸۲) ، بید مجنون (کارگردان مجید مجیدی ۱۳۸۳) ، باغ های کندلوس (کارگردان ایرج کریمی ۱۳۸۳) ، برای آمدنت دعا می کنم (کارگردان محمد سنگوری ۱۳۸۳) ، یک قدم تا خدا (کارگردان علی عطشانی ۱۳۸۵) ، سرگیجه (کارگردان محمد زرین دست ۱۳۸۵) ، باد در علفزار می پیچد (کارگردان خسرو معصومی ۱۳۸۶) ، آواز گنجشک ها (کارگردان مجید مجیدی ۱۳۸۶) ، با پای پیاده { من زن میخوام} (کارگردان فریدون حسن پور ۱۳۸۷) ، پائیز (کارگردان آمیر بشیر  فیلم بالیوودی ۱۳۸۸) ، پرواز مرغابی ها (کارگردان علی شاه حاتمی ۱۳۸۸) ، نیمه پنهان ماه ۱۳۸۸ ،  سوداگر ، مامان بهروز منو زد (کارگردان عباس مرادیان ۱۳۸۹) وکمی شیرین بسی فرهاد (کارگردان جواد رضویان ۱۳۸۹)

فیلم تلویزیونی و ویدئویی :
سالنام فیلمسمتکارگردان
۱۳۸۹خانه به خانهبازیگرسعید عباسی
۱۳۸۸من پلیس نیستمبازیگرمهران غفوریان
۱۳۸۷زمانی برای درنگبازیگرروح الله حجازی

سریال و مجموعه تلویزیونی :
سالنام مجموعهسمتکارگردانپخششبکه
۱۳۹۰جنگ بازیبازیگراحمد کاوری۱۳۹۱۱
۱۳۸۹موج و صخرهبازیگرمجید صالحی۱۳۹۰۵
۱۳۸۸از یاد رفتهبازیگرفریدون حسن پور۱۳۸۹۱
-بوی خوش زندگیبازیگرعلی شاه حاتمی--

جایزه ها :
  • ۱۳۸۶ - خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد از جشنواره فیلم برلین برای بازی در فیلم آواز گنجشک‌ها (مجید مجیدی
  • ۱۳۸۷ - جایزه بهترین بازیگر مرد از جشنواره فیلم دمشق برای بازی در فیلم آواز گنجشک‌ها (۲۰۰۸)
  • دیپلم افتخار بهترین بازیگری از پانزدهمین جشنواره فیلم فجر
  • پروانه زرین بازیگری از هفدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان
  • دیپلم افتخار و جایزه ویژه هیات داوران از بیست و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر
  • بهترین بازیگر مردیازدهمین جشن سینمایی دنیای تصویر تندیس حافظ
  • بهترین بازیگر مرد جشنواره عاشورائیان سپیدبرای فیلم او
  • جایزه بهترین بازیگر مرد نویسندگان ومنتقدان کشور برای فیلم آواز گنجشک‌ها 88
  • جایزه بهترین بازیگر مرداسکرین آسیا پاسیفیک برای بازی در فیلم آواز گنجشک‌ها از استرالیا2008
عکسطبقه بندی: هنر هفتم و آذربایجان، 
ارسال توسط naser razaghpour
مشاهیر آذربایجان
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما این وب در چه وضعیتی قرار دارد؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبیبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


مترجم سایت