تبلیغات
آذربایجان - اردبیل ،میراث‌دار فرهنگ عاشورایی
آذربایجان
تاریخ ، فرهنگ، ادبیات ، دیدنیها، افسانه ها، زبان و مشاهیر آذربایجان (یاشاسین آذربایجان)

2011


مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 9 آذر 1390
Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/

 با فرا رسیدن ماه محرم آیین‌های سوگواری و عزاداری در اردبیل با حال و هوای خاصی انجام می‌شود و اهالی این شهر، عشق و ارادت خود را به ساحت ابا عبدالله‌ الحسین(ع)‌ و یارانش ابراز می‌دارند.

به گزارش فارس، مردم در شهر اردبیل كه خاستگاه تشیع و مركز تبلور و تجلی شور و عشق حسینی و میراث‌دار فرهنگ عاشورایی است، بعد از غدیرخم و از روزهای بیستم ذیحجه به بعد با برپایی مجالس و دسته‌های عزاداری به صورت رسمی به عزای فرزند حضرت زهرا(س) و علی‌ابن‌ابیطالب(ع) می‌روند و در دو ماه محرم و صفر می‌كوشند كه ارادت خالصانه و ناب خود را نثار سید شهیدان كنند.

یكی از مهم‌ترین و ماندگارترین مراسم ویژه این ماه مراسم «طشت‌گذاری» است. این آیین در استان اردبیل در 27 ذیحجه و به مدت 3 روز در تمام مساجد و حسینیه‌ها برگزار می‌شود كه طی آن سوگواران پس از مدیحه‌سرایی و عزاداری برای سرور و سالار شهیدان، طشت‌هایی را به یاد تشنه‌كامی شهیدان كربلا پر از آب كرده و با زیارت كردن این طشت‌ها، آب آن را به عنوان تبرك روی سر و سینه خود می‌ریزند.

بعد از مراسم طشت‌گذاری و در نخستین‌ روزهای ماه محرم، مردم این دیار علاوه بر شركت شبانه در مساجد، تكایا و حسینیه‌ها، برای عزاداری پرشور به بازار سنتی و قدیمی شهر می‌روند.

این حضور از دومین روز محرم با عزاداری محله «اونچی‌میدان» آغاز می‌شود، دسته عزاداری این محله به همراه (خوله‌ها) شاخه‌ها و زیرمجموعه‌هایش در دومین روز ماه محرم به خیابان اصلی شهر می‌آیند و با گذر از بازار سنتی اردبیل (بازار قیصریه) در خیابان‌ها به عزاداری می‌پردازند.

برگزاری شبیه‌خوانی امامزاده علی‌اصغر(ع) برای خردسالان كه پارچه سبز حمل می‌كنند و به یاد مظلومیت و تشنگی علی‌اصغر فریاد العطش سرمی‌دهند، گرداندن اسب ذوالجناح در شهر و سوار كردن خردسالان روی آن، اجرای تعزیه در محله عالی‌قاپو و گرداندن دسته‌های اسرا به یاد اسارت خانواده امام حسین(ع) در بعدازظهر عاشورا، در مشكین‌شهر و خلخال از جمله مراسم‌ رایج شهرهای استان اردبیل است.

یكی دیگر از مراسمی كه در روز تاسوعا در دسته‌‌های عزاداری اردبیل برگزار می‌شود، مراسم سنتی «شمع‌گردانی» است. در این مراسم كه از صبح روز تاسوعا تا پاسی از شب ادامه می‌یابد، مردم عزادار اردبیل به صورت گروهی از یك مسجد به مسجد دیگر و از محله‌ای به محله دیگر رفته و اقدام به روشن كردن شمع می‌كنند.

زنان نیز در روز تاسوعا با حضور در مساجد و شركت در مراسم شمع روشن كردن، ارادت خود را به شهیدان كربلا ابراز می‌دارند و با حضور در سقاخانه اردبیل اقدام به ادای نذر كرده و با روشن كردن شمع و گره بستن تكه پارچه‌‌ای خواستار برآورده شدن حاجات خود می‌شوند.

شبیه‌خوانی از دیگر مراسم عزاداری در استان اردبیل است كه با استقبال گرم مردم برگزار می‌شود و با وجود سردی و نامساعد بودن اوضاع جوی این مراسم سال به سال با رونق و گرمی خاصی اجرا می‌شود، در این مراسم كه با نوحه‌خوانی، ذكر مصائب و موعظه همراه است، زنان حضور گرمی دارند و به یاد مظلومان دشت كربلا اشك ماتم می‌ریزند.


منبع : جام جم آنلاین
Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/طبقه بندی: محرم آذربایجان، 
ارسال توسط naser razaghpour
مشاهیر آذربایجان
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما این وب در چه وضعیتی قرار دارد؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبیبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


مترجم سایت