تبلیغات
آذربایجان - ارومیه پایتخت والیبال ایران
آذربایجان
تاریخ ، فرهنگ، ادبیات ، دیدنیها، افسانه ها، زبان و مشاهیر آذربایجان (یاشاسین آذربایجان)

2011


مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 4 آبان 1390
                                     

ارومیه سرزمینی کهن در شمال غربی ترین استان ایران است. مردمانی صبور و با محبت ساکنین

 شهری را تشکیل می دهند که زیباییش زبانزد خاص و عام است.

شاید باغات وسیع میوه، علی الخصوص انگور و سیب به همراه کشاورزی قدرتمند از خصوصیات این خطه به شمار روند، ولی بی شک آنچه ارومیه را در سطح آسیا و حتی جهان مطرح کرده است، ورزشی است که زندگی قریب یک میلیون ساکن آن را تشکیل می دهد.

پربیراه نیست اگر بخواهیم زندگی مردم ارومیه را با یک کلمه توصیف کنیم، آن کلمه “والیبال” باشد. قصه الفت انسان و ورزش در این شهر است که نمود می یابد. جایی که به هر طرف سر می چرخانی تکه زمینی مشاهد می کنی با دو میله و یک تور. انسانهایی عاشق را می بینی که توپ والیبال را به سان جسمی مقدس دوست می دارند. تفاوتی ندارد جنس زمین پارکت باشد یا خاکی و یا حتی آسفالت، مهم والیبال است و والیبال.

اکثر سالنهای شهر ارومیه به ورزش والیبال اختصاص می یابد. علی الخصوص در روزهای تعطیل تا پاسی از نیمه شب شاهد برگزاری والیبال در سالنهای ورزشی شهر هستیم. گروه گروه از نوجوانان ، جوانان و بزرگسالانی که با هزینه شخصی و اجاره سئانسی از ورزشگاههای مختلف، عطش سیری ناپذیر والیبال خود را کمی سیراب می کنند.

در روستاها این شور و اشتیاق چند برابر می گردد. شاید به گزاف نباشد اگر ادعا کنیم در ارومیه روستایی وجود ندارد که والیبالیستی نداشته باشد. عصرهای پنجشنبه و روزهای جمعه بهترین اوقاتی است که می توان حلقه های بزرگ و کوچکی از مردم را که دور زمین والیبال به تماشا مشغولند را مشاهده کرد.

شوق والیبال در ارومیه منحصر به نسل نوجوان و جوان نیست. مینی والیبال در میادین والیبال ارومیه جایگاه خاص خود را دارد. مراکز استعدادیابی والیبال خصوصا در فصل تابستان مملو از کودکان و نوجوانانی است که با حمایت خانواده سعی در ارتقای والیبال خود دارند. والیبال پیشکسوتان نیز به سبب وجود نسلهای والیبالیست قبل با شور و شوق فراوان دنبال می گردد. برگزاری رقابتهای بی شمار والیبال پیشکسوتان نیز نشانگر حضور نسل های پرافتخار گذشته ارومیه است.

تماشاگر والیبال ارومیه در کل دنیا بی همتاست. این سخن را از هر والیبالیستی که به ارومیه مسافرت کرده می توان شنید. سرمربیان کشورهای صاحب والیبالی چون ژاپن، کره جنوبی و استرالیا متفقا شور و شوق والیبال این شهر را تحسین می کنند. سرمربی ژاپن ادعا می کند: ارومیه تنها شهری است که مردمش والیبال را درک می کنند. سرمربی قزاقستان پا را فراتر می گذارد و با غلیان احساسات میگوید : تا عمر دارد ارومیه و تماشاگرانش را فراموش نخواهد کرد. تمام بازیکنان خارجی که در ارومیه شاغل بوده اند از این شهر به عنوان بهشت والیبال یاد می کنند.

تاریخ والیبال ارومیه شاهد والیبالیستهای زیادی بوده است. از اولین ملی پوش تاریخ والیبال ایران تا بهترین های آسیا همه بر تارک والیبال این شهر می درخشند. باشگاههای بسیاری نیز در ارومیه آمده و رفته اند. ولی آنچه در ارومیه باقی مانده است، فرهنگ والیبال است که قابل زدودن نیست. والیبال در این دیار به تیم متکی نیست. والیبال در ارومیه ستاره محور نیست. والیبال ارومیه خود محور است. محوری مستحکم که مهمترین مشخصه این شهر را رقم زده است.

با این توصیفات و حتی بدون اشاره به افتخارات و افتخار آفرینان والیبال این دیار، پرواضح است که قطب و مهد و پایتخت و … والیبال برازنده چه خطه ای است.

ارومیه نیازی به لقب ندارد. ارومیه صاحب ویژگی است که در قالب لقب و عنوان نمی گنجد. ارومیه انسانهایی را دارد که کارشان از دوست داشتن و عشق گذشته است. یک ارومیه ای والیبال را دوست نمی دارد، بلکه والیبال را زندگی میکند و این مشخصه ای است که ارومیه را ” ارومیه ” نموده است.


                          valybal-urmia (3)

از سالیان دور و زمانی که مرد نامی و بلند آوازه والیبال ارومیه یدالله کارگرپیشه به همراه 

جمع کثیری از دیگر بازیکنان شهر واستان آذربایجان غربی عظمت و پویایی والیبال اینخطه

 از ایران عزیز را به رخ دیگر شهرها و استان های کشور کشیدند، طنین والیبال در کوچه و

 پس کوچه های این دیار بیش از پیش جلوه کرد و به حق، جوانان برومند و شایسته این شهر

 در تیم های ملی و باشگاهی عرض اندام کردند ووالیبال ارومیه به حق عنوان پایتخت والیبال

 ایران را از آن خود کرد.


شاید هر از چندی و به دلایل مختلف این عنوان دچار فترت کوتاه مدت شده باشد، امام به دلیل

 کسب جام ها و عناوین مختلف قهرمانی ارومیه همچنان مهد والیبال کشور بوده والبته هست

 چرا که در تیم های ملی جوانان این دیار جزو شاخص ترین مهره ها و موثرترین بازیکنان

 بوده و هستند.


 سعید معروف طراح و مغز متفکر و پاسور اول تیم ملی، عبدالرضا علیزاده یکی از بهترین

 لیبروهای سال های اخیر کشور و تیم ملی و همچنین جواد محمدی نژاد جوان محبوب و موثر

 تیم ملی از جمله این افراد به شمار می آیند و هم اینک هم جزو نفرات اصلی تیم ملی والیبال

 بزرگسالان کشور محسوب می شوند و این تنها بخش کوچکی از حضور نیروهای مستعد و

 توانمندی های والیبال این شهر است.

عکسطبقه بندی: ورزش آذربایجان، 
ارسال توسط naser razaghpour
مشاهیر آذربایجان
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما این وب در چه وضعیتی قرار دارد؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبیبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


مترجم سایت