تبلیغات
آذربایجان - ابوالفتح رسام عرب​زاده پدر فرش نوین ایران
آذربایجان
تاریخ ، فرهنگ، ادبیات ، دیدنیها، افسانه ها، زبان و مشاهیر آذربایجان (یاشاسین آذربایجان)

2011


رسام عرب​زاده پدر فرش نوین ایران (مفاخر آذربایجان)

یکی دیگر از فرزندان خلف و شایسته دیار قهرمان پرور آذربایجان، استاد رسام عرب زاده است که با نبوغ کم نظیری توانست در زمینه طراحی و بافت قالی ، تحول شگرفی ایجاد کرده و به یاری تجارب گرانقدر و پر بار خود به آفرینش آثاری بدیع پرداخته و هنر فرش را کمال بخشد

زندگی نامه :

سید ابوالفتح زیدی ، مشهور به استاد ابوالفتح رسام عرب زاده ، یکی از چهره های برجسته هنر فرشبافی کشور است. او در سال 1293 شمسی (1914 م) در شهر تبریز به دنیا آمد. پدرش حسین زیدی لطیفی ملقب به سید عرب ، از شاگردان کمال الملک بود که با نقاشی و طراحی فرش امرار معاش می کرد.

رسام از همان کودکی در دامان پدر با طرح و رنگ آشنا شد. دوران کودکی را آن چنان که مرسوم بود در مکتب خانه گذراند و در فضای سرد و مرطوب مکتب قرآن و الفبا را آموخت و بدین منوال سال های اولیه زندگی اش تا هفت سالگی سپری شد

در آن ایام به دلیل گسترش جنگ جهانی و مشکلات نا مطلوب زندگی راهی پایتخت شدند.

با وجود اینکه زبان مادری او ترکی بود و تکلم به فارسی مشکل بود ولی در زمره بهترین شاگردان مدرسه محسوب می شد.پس از مدتی به خاطر نامطلوب بودن شرایط زندگی و کار در تهران ناگزیر به زادگاه خویش باز می گردند.

رسام در یاد آوری شرایط دشوار آن روزها حکایت می کند که روزی نقاشی پدرش را به راحتی در گرو  به قرصی نان نستاندند.

پس از بازگشت به تبریز تحصیل را تا کلاس ششم  در مدرسه رشدیه تبریز ادامه می دهد

تعطیلات تابستان پیش پدر کار می کرد و چون پدرش به علت حادثه ای شنوایی خود را از دست می دهد به جای او با دیگران سخن می گفت.رسام در آن دوران صبح ها در یک کارگاه قالی بافی به طراحی می پرداخت و بعد از ظهر ها پیش پدر کار می کرد.

در همان دوران رسام در هنرستان تبریز که به سرپرستی رسام ارژنگی تاسیس شده بود در رشته مینیاتور نام نویسی کرد و مرحله جدیدی  در زندگی او آغاز شد.

یکی از آرزو های رسام در آن زمان عزیمت به تهران و تحصیل در مدرسه صنایع قدیمیه بود که با تلاشی بسیار راهی تهران می شود و و تا زمان گشایش مدرسه در  مغازه کاشی سازی مشغول به کار می شود و در همین مدت ، در مناقصه ای که برای طراحی کاشی های دیوار مجلس پیشنهاد شده بود شرکت کرد و طرح او میان طرح های متعدد شاخص گردیده و برنده می شود

پس از مدتی با وساطت صاحب مغازه به رئیس مدرسه معرفی می شود و پس از قبولی از امتحان ورودی به تحصیل ادامه می دهد.

در همان دوران به نقاشی و خطاطی و مجسمه سازی می پردازد.

در آغاز جنگ جهانی دوم از دلبستگی ها و علایق خود در تهران چشم پوشیده و راهی تبریز می شود

او در اوایل دهه بیست دوباره راهی تهران می شود و در تهران فرش هایش مورد توجه قرار می گیرد لذا در تهران می ماند و مغازه ای در خیابان لاله زار کارگاه قالیبافی او می شود.

استاد عرب زاده  طی سالهای مختلف ، نه تنها به کار طراحی و بافت فرش می پرداخت بلکه در اکثر همایش ها و نشست های فرش حضور فعال داشت.

این چهره استثنایی و در خشان هنر و صنعت فرش در بهمن ماه سال 1375 شمسی در سن 82 سالگی درگذشت.

استاد عرب زاده  در وصیت نامه هنری خویش استقرار کانون فرش ایران ، تاسیس دانشکده فرش و مرکز تحقیقات فرش ، حمایت مادی و معنوی از قالیبافان و طراحان ، پرهیز از طرح های تقلیدی و دایر نگه داشتن کارگاه قالی بافی او با نظارت دختر هنرمندش را وصیت و سفارش کرده است

بنیاد فرهنگی هنری فرش رسام عرب زاده با همکاری شهرداری محترم تهران ( در سال 1373 ) تاسیس شد و استاد نیز 66 قطعه از فرشهای نفیس خود را به پاس احترام این هنر اصیل به ملت بزرگ ایران هدیه کرده است.

منبع : کتاب تبریز شهر اولین ها نوشته صمد سرداری نیا-www.ulduztourism.com

عکسطبقه بندی: هنر آذربایجان،  مشاهیر آذربایجان، 
ارسال توسط naser razaghpour
مشاهیر آذربایجان
آرشیو مطالب
نظر سنجی
به نظر شما این وب در چه وضعیتی قرار دارد؟


پیوند های روزانه
امکانات جانبیبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


مترجم سایت